W poniższym tekście przedstawimy podstawowe i najlepsze według nasze redakcji metody na to by płatności dokonywać szybko i co najważniejsze bezpiecznie!

W dzisiejszych czasach chyba nie ma nikogo kto nie słyszałby o możliwości zakupienia prawie wszystkiego przez Internet. Mało tego, większość z nas z tej formy regularnie korzysta. Co za tym idzie? Na pewno duża oszczędność czasu. Wiele byśmy go stracili na wojażach po centach handlowych. Dodatkowo zdecydowanie większy wybór produktów i niejednokrotnie konkurencyjne ceny. Wielu ludzi jednak z pewnych przyczyn nadal boi się dokonywać płatności przez Internet. W efekcie wybieraną formą zapłaty jest ta przy odbiorze, inaczej za pobraniem. W tak mocno rozwijającym świecie powinna być to rzadkość, a jest jednak odwrotnie. Ludzie nie mają zaufania do nowych technologii. Nawet rachunki lubimy płacić na poczcie, co niestety powoduje niemałe kolejki przy okienku. Frustrujące?

Mało tego, dysponujemy oficjalnymi statystykami. Jako przykład weźmy badanie przeprowadzone przez Gemiusa w 2014 roku. Przeraża nas, że niestety aż 65 procent konsumentów za swoje produkty płaci kurierowi przy odbiorze.

O takim stanie rzeczy może decydować kilka czynników. Po pierwsze tradycjonalizm i przyzwyczajenie, nawykowe zachowanie. W grę wchodzi także przekonanie, że ta metoda jest bezpieczniejsza. Jednakże może to być złudne. Oszustwa zdarzają się przecież na każdym kroku, ale i tak z jakiegoś powodu klienci myślą, że płacąc przy odbiorze ustrzegą się przed problemami i z pewnością otrzymają zamawiany produkt. Należy jednak pamiętać, że póki za towar nie zapłacimy jest on uważany za własność firmy, przyjdzie nam go zobaczyć dopiero po jego opłaceniu. Niestety nieliczni sprawdzają zawartość paczki przy kurierze czy pracowniku poczty, a co za tym idzie produkt może się okazać zupełnie nie tym co zamawialiśmy lub mógł ulec uszkodzeniu. Płatność przy odbiorze wcale nie gwarantuje nam większego bezpieczeństwa. Nawet współcześnie znane są historie oszustw.

Należy także pamiętać, że każdy uczciwy, szanujący się sklep umożliwia klientom zwrot towaru jeżeli ten nie spełni naszych oczekiwań. Nie jest to w żaden sposób zależne od wybranej metody płatności. Nie ma więc co popadać w skrajność.

Wiele osób żyje także w przeświadczeniu, że płatność kartą czy innym dostępnym obecnie narzędziem może być zagrożeniem dla ich prywatnych danych. Cyberprzestępcy mogą dowolnie je kopiować i wykorzystywać lub przeczyścić konto ze wszystkich znajdujących się nań środków.

Aby raz na zawsze uciąć spekulacje przygotowaliśmy zestawienie narzędzi płatniczych w obrębie e-commerce, dodatkowo opatrzyliśmy je w krótką instrukcję obsługi. Mini poradnik na pewno posłuży wszystkim niezdecydowanym i niepewnym konsumentom.

Szybki, łatwy przelew pay by link

Metoda należy do tej cieszącej się w Polsce największą popularnością. Jeśli wybierzesz powyższą opcję zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę swojego banku. Następnym krokiem będzie zalogowanie się do systemu. Do tego celu wykorzystujesz numer klienta i hasło. Następnie na naszym pulpicie pokazuje się gotowy formularz przelewu. Dalej następuje autoryzacja, w tym momencie transakcja jest już zakończona, a my otrzymujemy potwierdzenie na nasz e-mail. Podobnie z resztą sprzedający. Do niego trafi informacja, że płatność z naszej strony została uregulowana. Tym samym produkt może do nas wysłać. To zdecydowanie przyspiesza cały proces.

Pay by link drugiej generacji

Tą przyjazną metodę zawdzięczamy firmie PayU. Dzięki PayU Express już teraz możesz dokonywać płatności tylko jednym kliknięciem. Do tego potrzebne nam będzie konto PayU. Kolejny krok to połączenie go ze swoim rachunkiem. Tym sposobem jedynym co należy zrobić jest zalogowanie się w PayU oraz potwierdzenie transakcji hasłem jednorazowym.

Dokładnie tak jak w przypadku pay by linka, właściciel sklepu nie może w żaden sposób zobaczyć naszych danych. Wszystko odbywa się przez serwis PayU, ale sam serwis nie otrzymuje naszego loginu ani hasła. Wszystko to zostało stworzone przy współpracy PayU z bankami, dlatego też nie wszystkie instytucje oferują tą usługę. Dziś jest obecna jedynie w Aliorze, BNP Paribas i mBanku.

Karta płatnicza

Ważnym jest by przy tej okazji podkreślić pewien fakt i wybić konsumentów z błędu. Otóż wiele osób żyje w przekonaniu, że aby robić zakupy internetowe należy posiadać kartę kredytową, natomiast karta debetowa jest w tej materii całkowicie bezużyteczna. Nic bardziej mylnego. Klasyczna karta nada się jeżeli przekształcimy limit na tego rodzaju transakcje.

Oczywiście jest pewien znaczący minus. Każdorazowo przy płatnościach z wykorzystaniem karty niezbędnym jest podawanie dużej ilości danych. Serwis poprosi nas o numer karty, datę jej ważności, a także kod zabezpieczający znajdujący się na odwrocie karty. Oczywiście ta metoda wiąże się także z ewentualnym przeciekiem naszych danych ze sklepu, któremu je podajemy

Jeżeli natomiast będziemy aktywnie zarządzać limitem transakcji możemy skutecznie przestrzec się przed tego rodzaju problemami. Należy po prostu podwyższyć go gdy zdecydujemy się na transakcję, a po jej wykonaniu wyzerować lub obniżyć. Stanowi to gwarancję, że gdyby w jakiś sposób nasze dane wyciekły ze sklepu nie będzie mogła nastąpić kradzież naszych środków ponieważ bank od razu zblokuje możliwość przestępczego procederu, niezidentyfikowanej transakcji.

Duża część banków decyduje się w związku z tym zabezpieczać transakcje kartą przy użyciu 3DSecure. Proces polega na tym, że dodatkowo wymagana jest od nas autoryzacja w formie potwierdzenie operacji hasłem jednorazowym, które otrzymamy SMSem. Oczywiście ma to swoje ciemne strony. Chociażby to, że od tej pory proces przedłuży się o dodatkowe zabiegi tego typu.

Pozytywną stroną tej metody jest także ochrona konsumentów przepisami ustawy o usługach płatniczych. W efekcie cała odpowiedzialność za podejrzane operacje wyższe niż 150 euro spoczywa na podmiocie, który kartę wydał.

Blik

Zupełnie innowacyjna metoda płatności, zajmuje się nią spółka Polski Standard Płatności. Możliwość dostępna obecnie w takich placówkach jak : Alior, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Millennium, PKO BP mowa tu także o Inteligo i Orange Finanse. Już niedługo do tej grupy dojdzie także Getin Noble Bank.

Aby korzystanie z formy jaką jest Blik było możliwe, w pierwsze kolejności klient musi zainstalować na swoim smartfonie aplikację mobilną banku. Następnie należy zaakceptować i aktywować nowe narzędzie. Opcja ta jest oczywiście możliwa jedynie dla posiadaczy rachunków w powyżej wymienionych instytucjach. Teraz kiedy tylko będziemy gotowi, na nasze wyraźne żądanie aplikacja rozpocznie generowanie sześciocyfrowego kodu, który posłuży do płatności.

Coraz więcej sklepów przyjmuje płatności Blikiem. Gdy ta opcja zostanie przez nas wybrana kod zostanie wygenerowany przez aplikację. Będzie to jeszcze wymagało potwierdzenie na naszym smartfonie. Dodatkowo musimy posiadać konto PayPal, które należy zasilić z naszego rachunku bankowego. Do płatności wystarczy jeden klik.

Spory minus to długi czas oczekiwania. Takie przelewy często bardzo długo przechodzą z banku na PayPal, może to potrwać nawet dwa dni i bywa bardzo frustrujące, szczególnie gdy zależy nam na czasie. Jest jednak druga strona medalu. Otóż metoda to jest bardzo bezpieczna.

Ułatwić proces możemy poprzez podpięcie do konta karty płatniczej. W tym momencie wystarczy jednorazowe podanie danych i już możemy płacić łatwo i przyjemnie PayPalem eliminując konieczność zasilania konta przelewem bankowym.