Zastanawiasz się, który bank oferuje najlepsze konto? Już nie musisz! Porównaliśmy dla Ciebie najlepsze konta osobiste dostępne w ofertach polskich banków. W dzisiejszych czasach nikogo nie trzeba przekonywać, że konto jest potrzebne (także w przypadku ubiegania się o kredyt w banku czy chwilówkę w firmie pożyczkowej). Wzięliśmy pod uwagę kilka istotnych parametrów, które wpływają na wysokość opłat za konto bankowe. Zwróciliśmy uwagę m.in. na opłatę za: prowadzenie, użytkowanie karty, wypłaty z bankomatów, wpłaty gotówki czy przelewy zwykłe oraz błyskawiczne. Nasz ranking kont osobistych jest nieustannie aktualizowany więc możesz być pewny, że z nami oszczędzisz, a w niektórych przypadkach nawet zarobisz na posiadaniu konta! Jesteśmy przekonani, że przejrzyste zestawienie pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Zestawienie kont bankowych – luty 2016
Bank Nazwa konta

Bank Millennium

Konto 360° z premią 360 zł

WEJDŹ
Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto WEJDŹ
Bank Zachodni WBK Konto Godne Polecenia WEJDŹ
Toyota Bank Konto Jedyne WEJDŹ

BGŻ BNP Paribas

iKontoaktywator

WEJDŹ

Jakie są Rodzaje Kont Bankowych?

W ofercie każdego banku można znaleźć szeroką gamę kont bankowych. Najbardziej popularne rodzaje rachunków to:

 • Rachunek rozliczeniowy (bieżący) – główne konto służące do przechowywania oraz gospodarowania środkami. Na ten rachunek zwykle przyjmujemy nasze wynagrodzenie od pracodawcy, a także dokonujemy opłat za czynsz, telefon, gaz, prąd oraz zakupy w Sieci. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą będzie to konto firmowe. Natomiast dla pozostałych osób fizycznych będzie to konto osobiste. Do rachunku bieżącego zwykle wydawana jest główna karta płatnicza (debetowa).
 • Rachunek pomocniczy – dodatkowy rachunek obok bieżącego, które może być stosowany do wygodniejszego dysponowania środkami z rachunku bieżącego. Banki zwykle umożliwiają otwarcie kilku takich rachunków bez dodatkowych opłat.
 • Konto oszczędnościowe – jak sama nazwa wskazuje ten typ rachunku służy do oszczędzania środków pieniężnych. Rachunek tego typu pozwala na zarabiania kilku procent w skali roku ale oprocentowanie jest zwykle dużo niższe, niż na jakiejkolwiek lokacie terminowej. Zaletą tego rachunku jest fakt, iż pieniądze mogą zostać w każdej chwili wypłacone.
 • Lokata terminowa – tego typu konto służy do lokowania dodatkowych środków głównie w celu ochrony zarobionych pieniędzy przed inflacją ale także dla zarobku. Lokaty bankowe oferują często dużo wyższe oprocentowanie w porównaniu do tego na rachunku bieżącym czy koncie oszczędnościowym. Na rachunku lokaty deklarujemy przechowywanie określonej kwoty przez określony czas (w miesiącach lub latach). Minusem lokaty jest fakt, iż wypłata środków przed upływem czasu trwania lokaty skutkuje zwykle utratą wypracowanych odsetek.
 • Konto walutowe – ten rodzaj rachunku pozwala na przechowywanie środków w obcej walucie (np. USD, EUR, GBP czy CHF). Może służyć do otrzymywania przelewów od rodziny mieszkającej za granicą, a także do wysyłania środków na konto w obcym banku bez konieczności przewalutowania. Jest także wykorzystywane przez przedsiębiorstwa mające kontrahentów za granicą.

Co brać pod uwagę przy wyborze konta osobistego?

Różnorodność ofert i reklam zachęcających do otwarcia konta bankowego wcale nie ułatwia wyboru najlepszej opcji. Wybór odpowiedniego rachunku osobistego nie musi być jednak przytłaczający. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę kluczowe dla Ciebie kryteria wyboru i zweryfikujesz zgodnie z nimi dostępne oferty. Jeżeli nie masz ochoty na samodzielną weryfikację wszystkich parametrów, polecamy ranking TopKontaBankowe.pl, w którym znajdziesz przejrzyste porównanie najlepszych rachunków osobistych, firmowych oraz oszczędnościowych.

Dla ułatwienia przedstawiamy poniżej listę kryteriów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru rachunku bankowego. Wierzymy, że ułatwią Ci zadanie.

 • Koszt prowadzenia rachunku – miesięczna opłata za prowadzenie konta w banku.
 • Opłaty za kartę do rachunku – może to być opłata za wydanie, użytkowanie, a także za ubezpieczenie karty.
 • Koszty przelewów – zwróć uwagę czy bank pobiera opłaty za przelewy wychodzące w obrębie tej samej sieci oraz do innych banków. Warto również sprawdzić koszty szybkich przelewów typu Elixir czy SORBNET.
 • Opłaty za korzystanie z bankomatów – obecnie wiele instytucji bankowych oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski. Warto jednak sprawdzić czy nie ogranicza się do własnej sieci czy np. tylko bankomatów Euronetu. Niektóre z banków oferują dodatkowo bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.
 • Liczba bankomatów oraz ich lokalizacja – jeżeli bank ogranicza się do darmowych wypłat tylko ze swojej sieci warto dowiedzieć się ile bankomatów znajduje się w obrębie miejsc Twojego zamieszkania oraz pobytu.
 • Lokalizacja placówek – jeżeli lubisz załatwiać sprawy osobiście, sprawdź również w jakiej odległości znajdują się jego oddziały.
 • Oprocentowanie konta – rachunki zwykle posiadają zerowe oprocentowanie ale ostatnio wiele instytucji wprowadziło do swojej oferty rachunków bieżących warianty z oprocentowaniem (nawet 3% w skali roku do pewnej kwoty środków).
 • Dodatkowe opcje – tutaj banki prześcigają się w oferowaniu dodatków. Często mogą one przeważać o atrakcyjności danego konta nad innymi. Mogą to być np.: cashback czyli % zwrotu od zakupów dokonanych kartą, zniżki na ubezpieczenie samochodu lub mieszkania, atrakcyjne oprocentowanie karty kredytowej, limit odnawialny w koncie, zniżki do sklepów i lokali usługowych oraz wiele innych.

This article has 6 comments

 1. Aneta Reply

  Nie wiem dlaczego wszyscy tak się nastawiają na konta za 0zł. Przecież wtedy za inne rzeczy najczesciej się płaci. Moim zdaniem ważne jest co bank nam moze zapropnować, a nie kilka zł za prowadzenie konta. Osobiście mam konto w Idea Banku i jestem zadowolona.

 2. beny Reply

  W sumie na rynku jest sporo kont osobistych bez opłat i wbrew pozorom ma to sens. Banki zarabiają przecież na powiązanych produktach takich jak karty kredytowe, kredyty, lokaty itd.

 3. lukasz Reply

  Nest Konto to dobre, nowoczesne konto.
  Moja opinia o NEST Bank wynika przede wszystkim z tego, że nie muszę płacić za użytkowanie karty i mam za darmo wypłaty ze wszystkich bankomatów.
  I co dla mnie najważniejsze – ściągnąłem sobie aplikację mobilną i teraz mogę korzystać z konta za pomocą smartfona, co bardzo mi ułatwia życie, ponieważ dużo podróżuję.
  Polecam Smart Konto wszystkim, którzy cenią nowoczesne rozwiązania i nie potrzebują tradycyjnej bankowości.

 4. macias Reply

  Dla mnie jest ważne żeby było za zero. I nie zgadzam się z tym, że jeżeli nie płacę za konto czy za kartę to będą opłaty za cos innego. Za przelewy płaci się wszędzie… Ten raport pokazuje najlepsze darmowe konta bankowe. Można porównać sobie np. aplikacje mobilne banków 🙂

 5. Martynaa Reply

  Dla mnie bezkonkurencyjny jest Deutsche Bank. Przeniosłam się kilka lat temu i jestem w pełni zadowolona. Serdecznie polecam do korzystania z ich usług bo naprawdę warto, nie trzeba się o nic martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *