W dzisiejszych czasach to bardzo istotne, żeby mieć odłożoną większą sumę pieniędzy. Jest ona zabezpieczeniem finansowym na czas ewentualnego bezrobocia albo pojawienia się niespodziewanych wydatków. Raczej nikt już nie przechowuje większych sum w domu, ale i w banku nie zawsze opłaca się je trzymać.

Jednym z najlepszych obecnie wyborów są lokaty i konta oszczędnościowe ale jednocześnie wielu Polaków trzyma swoje oszczędności na zwykłych kontach osobistych. Spadek wartości pieniądza to wynik działania inflacji. Nawet kiedy jest niska, nie opłaca się trzymać pieniędzy na zwykłym rachunku, a jest to tym bardziej istotne, kiedy jej poziom jest wysoki. Obecnie inflacja stoi na średnio wysokim poziomie, a dobrze widać to po tym, jak coraz więcej pieniędzy trzeba wydawać na bieżące potrzeby. W takiej sytuacji trzeba wybierać najwyżej oprocentowane lokaty w stosunku rocznym i koniecznie zwracać uwagę na promocje oferujące podejrzanie wysoki procent zwrotu. Banki oraz inne instytucje finansowe często podają wysokość oprocentowania w stosunku miesięcznym, kwartalnym lub półrocznym – wszystko po to aby uzyskać wrażenie korzystnej oferty.

Oprocentowanie lokat oraz kont zmienia się często, warto więc na bieżąco śledzić aktualne promocje w bankach. Korzystnie jest zaglądać na strony internetowe, które porównują ze sobą lokaty, kredyty, konta gotówkowe oraz inne produkty bankowe. Są także inne inwestycje, przynoszące wyższy zysk, np fundusze inwestycyjne czy giełda. Jednak w ich przypadku trzeba liczyć się z możliwością większego ryzyka. W przypadku lokat i kont oszczędnościowych gwarancja jest zapewniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

A teraz trochę na temat inflacji z przymrużeniem oka 😉