Wiele osób jest zainteresowanych ofertami kredytów pozabankowych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, czym z punktu prawa jest produkt bankowy? Czy kredyt i pożyczka to to samo? W tym artykule postaramy się wyjaśnić tą drobną ale istotną różnicę.

Kredyt – w rozumieniu przepisów prawa – to zawarta na piśmie umowa pomiędzy Bankiem,  a osobą zwaną Kredytobiorcą. Na podstawie tej umowy Bank obliguje się pożyczyć określoną kwotę pieniędzy na ustalony w umowie czas (6 miesięcy, rok, 10 lat, itd.).

Natomiast osoba korzystająca z usługi banku zobowiązuje się spożytkować pożyczoną kwotę pieniędzy zgodnie z jej przeznaczeniem i zwrócić bazową kwotę wraz z odsetkami oraz pozostałymi kosztami – zgodnie z postanowieniami zadeklarowanymi w umowie. Należy zwrócić uwagę, iż wymóg spożytkowania kwoty zgodnie z celem nie zawsze istnieje. Przykładem jest zwykły kredyt gotówkowy.

Wypada też podkreślić, że do udzielania kredytu uprawnione są wyłącznie banki. Zatem nie może go udzielić żadna inna instytucja finansowa. Z tego względu wiele haseł pojawiających się w reklamach instytucji finansowych typu “kredyt bez BIK” są wprowadzaniem konsumenta w błąd. Każda instytucja finansowa nie będąca bankiem, może udzielać wyłącznie pożyczek, które podlegają odrębnym regulacjom prawnym.

Pod pojęciem kredyt może kryć się wiele rodzajów definicji, na przykład obrotowy, hipoteczny czy samochodowy. Róznice polegają nie tylko na kosztach zacięgnięcia ale przede wszystkim na zasadach i możliwościach spożytkowania pożyczonych pieniędzy. W zależności od naszego celu warto poszukać oferty kredytowej lub pożyczkowej najbardziej korzystnej finansowo.

Podsumowując warto pamiętać, że kredyt regulują przepisy prawa bankowe, natomiast pożyczki – tylko prawa cywilnego. W przypadku tych drugich warto decydować się wyłącznie na oferty szybkich pożyczek od zaufanych instytucji pozabankowych. W serwisie mpozyczkipozabankowe.pl zamieszczamy tylko oferty ze sprawdzonych firm.