Karta kredytowa to spore udogodnienie dla każdej dorosłej osoby. Jest to produkt finansowy dający wiele korzyści. Rozsądne jej używanie pozwala na równoważenie budżetu i daje większą elastyczność finansową, która jest niezwykle ważna, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki. “Kredytówka” to produkt inny niż kredyt czy pożyczka pozabankowa, przy których jesteśmy uwiązani spłatami rat(y) w określonym czasie wraz z odsetkami. Jeśli całość zobowiązań z tytułu limitu karty będzie spłacana w terminie to tych odsetek całkowicie unikniemy.

Oferta kart kredytowych na rynku finansowym jest bardzo szeroka. Spośród ogromnego wachlarza propozycji banków, a nawet instytucji pozabankowych, wybór odpowiedniej opcji nie jest łatwym zadaniem. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. Jakie jest oprocentowanie? – Nie może ono przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP (obecnie maksymalnie 12%).
  2. Ile będziemy płacić za korzystanie z karty? – czy płacimy za samo jej wydanie, za obsługę miesięczną / roczną, czy bank nie dokłada dodatkowych opłat np. za ubezpieczenie – częstokroć banki oferują przy spełnieniu określonych warunków zwolnienie z takich opłat (np. przy wykonaniu określonej liczby operacji bezgotówkowych w danym okresie rozliczeniowym).
  3. Jaki jest “grace period” (okres prolongaty)? – Czyli jaki jest okres, w którym możemy pożyczać pieniądze bez konieczności spłaty odsetek. Może on być różny i wynosić od 45 do nawet 60 dni – składa się na to okres rozliczeniowy (zazwyczaj miesiąc) i dodatkowy termin na spłatę zadłużenia. Dopiero po tym terminie bank zaczyna naliczać odsetki.
  4. Czy posiada ma opcję zapłaty “zbliżeniowo”? – Jest to bardzo popularne ostatnio rozwiązanie, pozwalające na zapłatę niedużych zakupów do 50 złotych bez konieczności zatwierdzenia operacji kodem PIN,
  5. Jakie są dodatkowe udogodnienia? – Np. czy jest możliwość rozłożenia na raty dokonanej transakcji, czy mamy dostęp do historii transakcji, powiadomień SMS i innych ciekawych opcji.

Nie ma idealnej karty kredytowej, dlatego na jej wybór warto poświęcić trochę czasu. Trzeba przeanalizować kilka ofert banków i zastanowić się, które z nich są dla nas najkorzystniejsze, by uniknąć niepotrzebnych konsekwencji finansowych w przyszłości. Odpowiednia karta powinna być udogodnieniem, a nie źródłem dodatkowych obciążeń.