Domowy budżet to newralgiczny temat w każdej rodzinie, który często bywa powodem codziennych sporów i zmartwień. Zarządzanie wydatkami nie jest sprawą prostą, lecz każdy musi się tej sztuki nauczyć, by nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

Poznaj sposoby zarządzania miesięcznym budżetemZe względu na zwyczajowe w naszym kraju comiesięczne wypłacanie wynagrodzeń, domowy budżet musimy planować właśnie w takim cyklu czasowym. Do tego przydatna będzie domowa księga przychodów i rozchodów, która może być prowadzona w zwykłym zeszycie, arkuszu kalkulacyjnym lub specjalnym programie komputerowym. Planowanie wydatków w danym miesiącu musimy zacząć od ustalenia łącznej kwoty, którą możemy rozporządzać, czyli faktycznej sumy pieniędzy po wszelkich potrąceniach np. bankowych które będziemy mieć do dyspozycji.

Kolejnym krokiem jest zapisanie wszystkich opłat stałych czyli np. czynszów, rachunków za media, rat kredytów, pożyczek pozabankowych, opłat za śmieci etc. Należy również sprawdzić i zaplanować zapłatę kwartalnych lub innych wydatków, których termin płatności wypada w danym miesiącu – np. ubezpieczenia są często opłacane kwartalnie bądź raz w roku.

Kolejną rzeczą jest ustalenie bezpiecznej kwoty na tak zwane niespodziewane wydatki związane np. z koniecznością uzupełnienia garderoby, chorobą i zakupem leków, koniecznością zakupu prezentu, etc. Dobrze jest również zaplanować i odłożyć określoną kwotę przeznaczoną na oszczędności.

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych kwot i odjęciu ich od sumy pierwotnej, zostaje nam ilość pieniędzy którymi możemy dysponować w ramach codziennego utrzymania domu i wyżywienia. Na podstawie tej sumy, nie jest trudno określić maksymalną kwotę, którą możemy przeznaczyć na tygodniowe lub codzienne zakupy. Wszelkie wydatki dobrze jest skrupulatnie notować w naszej księdze domowego budżetu, dzięki czemu będziemy mogli znaleźć źródło potencjalnych oszczędności oraz będziemy w stanie uniknąć konieczności zaciągania pożyczki.

Systematyczne zapiski i analiza tych danych pozwala ponadto kontrolować wydatki pozostałych członków rodziny i lepiej planować zakupy. Na planowanie zakupów także należy poświęcić trochę czasu, by wyeliminować spontaniczne i często niepotrzebne wydatki. Przydaje się tutaj lista zakupów, bez której nigdy nie powinno się odwiedzać zwłaszcza dużych marketów. Śledzenie promocji i wyprzedaży również pozwoli na zmniejszenie wydatków. Dzięki księdze wydatków nasze finanse będą przejrzyste dla pozostałych członków rodziny, którzy powinni się również aktywnie włączyć w proces planowania i oszczędności, tak by domowy budżet był wspólnym dobrem, a nie źródłem sporów i kłótni.

Dla właściwego kontrolowania i zarządzania finansami konieczny jest dobry rachunek osobisty. Porównanie najlepszych kont bankowych znajdziesz w odrębnym wpisie tutaj.